Jak doma uvařit pivo
Právě jste pravděpodobně na internetu viděli, jak tam nějaký chlápek na sluncem zalité zahradě máčí našrotované zrní a mluví nesrozumitelnou řečí plnou slov, která jste možná nikdy neslyšeli. Najednou je střih a panáček tam ochutnává zlatavý mok a chválí bečku piva, která se mu náramně povedla. Ano, chlápek vařil doma pivko. Najednou jste začali jako zběsilí prohledávat google a další search enginy, protože to nevypadalo zas tak těžce a přece jste s pantátou kdysi dělali kvas na slivovici, tak to nemůže být přece tak náročné ne? Do mozku se vám začíná vrývat jasná vize, příští víkend bude var! Honem zpátky na internet, projet modré zlo (facebook), ha je tu skupina o domácím vaření piva a česky! Položíme dotaz: "Nazdar chlapi, poraďte mi, chci to doma taky zkusit". V lepším případě u příspěvku přibydou nějaké ty smajlíky a kdosi prohodí, že si budete muset projít diskuzní fora a cosi o tom počíst. Sakra, ale vždyť už je středa a v sobotu chcete přece vařit a ještě doma nemáte ani zrní. Dalším hloubáním najednou zjišťujete, že před vámi stojí dosud neprozkoumaný svět domovaru a vám se z toho začíná točit hlava. Tuhle jste viděli jak to chlap dělá v jakémsi plastovém kýblu, sype tam nějaké kvasnice, druhý má zase k sobě přivařené nějaké tři kotle a dole má nějaké hadice a čerpadla. Co teď? Koupit lahve? Koupit místo bytu v paneláku barák? Co na to ženská? Zbyly mi nějaké prachy bokem abych to mohl všechno pokoupit? Na eshopu jsou nějaké pivovary 3 v 1 ale stojí moc, tak jak to jen udělat? Těmito myšlenkovými pochody si prošel snad každý ale jestli chcete skutečně doma vařit pivo a chcete aby se dalo i pít, tak první věc, kterou musíte udělat je ZPOMALIT, a to teď hned. Vklidu se posaďte, protože pivovarství je natolik komplexní obor, že se vyučuje na specializovaných středních a vysokých školách. Jestli jste tedy ochotni věnovat nějaký čas samostudiu, tak jste na dobré cestě. Já vám teď trochu poradím, abyste s minimálním úsilím získali všechny potřebné základní informace, díky nimž uvaříte svoji první várku skvělého piva. Tak pojďme na to!
1) Jeden z pokusů nebo hobby na celý život?
V první řadě je nutné, abyste si uvědomili, že vás celá záležitost může buď úplně pohltit (což se stává v 90% případů) nebo si to jen jednou zkusíte a už nikdy pivo vařit nebudete. Ať nastane kterákoli z možností, je dobré eliminovat zbytečné investice do vybavení, které byste potom buď se ztrátou prodávali nebo aby vám leželo doma nevyužité. Bez základního vybavení se neobejdete, nicméně jej máte možná doma a ani o tom nevíte. Na zkušební várku budete minimálně potřebovat následující seznam věcí:
Dva hrnce - Ideálně aby měly alespoň objem 15 litrů, díky tomu budete schopni vyrobit cca. 7-10 litrů hotového piva. Jeden hrnec použijete na proces rmutování, druhý na vyslazování, chmelovar, případně kvašení.
Dva kbelíky z potravinářského plastu - jeden z nich je dobré opatřit perforovaným dnem a druhý výpustným ventilem. Kyblíky nám poslouží pro vyslazování. Místo kbelíků lze pro vyslazování také použít tzv. "manifold", což je konstrukce, kterou si doma můžete vytvořit například z měděných trubek. Pokud se do ničeho takového napoprvé pouštět nechcete, lze alternativně koupit pouze silikonovou hadici, pomocí které budete moci sladinu přečerpávat z hrnce do pomocné nádoby.
Pomocná nádoba - Jako pomocnou nádobu lze využít buď jeden z hrnců během přípravy piva, nebo jeden z kbelíků, případně jinou nádobu, která splňuje potravinářské požadavky.
Chladič - pivní chladič v jakékoli formě už je záležitost investice kolem 1000,- Kč a pro svoji první pokusnou várku jej potřebovat nebudete, protože budete vařit malé množství piva, které uchladíte v hrnci umístěním do studené vody např. ve vaně.
Vařecha - kupte si novou nepoužitou obyčejnou vařechu, budete hodně míchat!
Plastové odměrky - postačí dvě litrové z domácích potřeb z potravinářského plastu. Jednu použijeme na rehydrataci kvasnic a druhou na jímání sladiny případně na vodu.
Hustoměr/cukroměr - Na eshopu pro domovarníky si kupte ideálně hustoměr, který má na druhé straně i škálu cukroměrnou, usnadní vám to práci a měření. Důrazně tuto pomůcku doporučuji.
Suroviny - opět k sehnání na eshopu pro domovarníky. Budete potřebovat slad, chmelové pelety a pivovarské kvasinky pro svrchní kvašení. Pro nákup surovin můžete využít slevu pro moje fanoušky na eshopu https://www.pivoteka-tabor.cz/ , kde stačí po registraci přes email kontaktovat prodejce a uvést heslo: "pivo.tabor".